Vefatının 18. yıldönümünde büyük Türk milliyetçisi Ebulfez Elçibey’i saygıyla anıyoruz.

4 dakikada okuyabilirsiniz


101
81 , 101

Ömrünü Azerbaycan’ın hürriyet mücadelesine adamış, Türk Milliyetçisi bir düşünce ve siyaset adamı merhum Ebulfez Elçibey’i vefat yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Yürekten inanırız ki, Alparslan Türkeş’in emelleri, fikirleri, Türk Milliyetçiliği’nin yolunu aydınlatan 9 ışığı… hiçbir zaman unutulmayacak ve 21. Yüzyıl’da yükseleceği şeksiz olan Türklüğün temel kaynaklarından biri daima canlı kalacaktır. Ebulfez Elçibey

Azerbaycanın’ın İkinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey Kimdir?

Ebulfez Elçibey (Azerice: Əbülfəz Elçibəy, 24 Haziran 1938 – 22 Ağustos 2000), Azerbaycanlı siyasetçi, Azerbaycan’ın ikinci cumhurbaşkanı.

Elçibey, Nahçıvan’ın Keleki köyünde doğdu. Babası İran Azerbaycanı’ndan Kadirkulu Bey ve annesi Anadolu’da doğup Keleki’ye göç etmiş Mehrinisa Hanım’dır. Babası 1943 yılında II. Dünya Savaşı’na katılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. İlköğrenimini ve liseyi Nahçıvan’da zor şartlar altında tamamlamıştır.

“Yükselen bayrak bir daha inmez.” Ebulfez Elçibey

1957-1962 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü, Arapça bölümünde okumuştur. Öğrencilik yıllarında Azerbaycan tarihini öğreten dernekler kurmuştur.

1963-1964‘te Mısır’da tercüman olarak çalışmıştı.

1970’li yıllarda ise, eski SSCB topraklarına dahil olan Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başlayan Elçibey 1976 senesinde Sovyetler’e karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştır. 1978 senesinde şartlı olarak serbest bırakıldı.

Alparslan Türkeş hakkında: “Türk gençliğinin kendi milli kimliğine sahip çıkmasında onun hizmetleri erişilmezdir” dedi

Azerbaycan’ın Rus İmparatorluğu içinde bir sömürge olduğuna ve elbet bir gün bağımsız, demokratik bir cumhuriyet olacağına inanmıştır. Kendisini “Ben Atatürk’ün esgeriyim” diye tabir etmiş ve Atatürk’ten etkilenmiştir.

Kuzey ve Güney Azerbaycan’ın mutlaka birleşmesi ve Dağıstan’a, Gürcistan’a ve Ermenistan’a verilen “Türk toprakları”‘nın tekrar Azerbaycan’a geri verilmesini savunmuştur. “Turan’ın yolu birleşik Azerbaycan’dan geçer” diyordu.

Türklük zayıflatıldı. Lakin defalarla hapse atılıp, ölüm tehlikesi ile özleşse ve her türlü tehlikelere, işkencelere maruz kalsa da, büyük milliyetçi Alparslan Türkeş yolundan dönmedi, imanını kaybetmedi. “Bize (bizlere) her türlü ad koymasınlar, biz milliyetçiyiz!” Ebulfez Elçibey

”Merhum Elçibey, sadece Azerbaycan Türklüğünün değil, esaret altında yaşayan bütün mazlum milletlerin de hürriyet sembolü olmuş bir liderdir. O Azerbaycan Türklüğü ile beraber bağımsızlığı tercih eden her toplum ve milletin yolunu hürriyet şuuru ve demokrasi fikirleriyle aydınlatan gerçek bir önderdir.” MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

1988-1989 seneleri arasında Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesi yolunda öncülük etmiş ve halkından büyük destek görmüştür. Aktif siyasi hayatına 1989 senesinde, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi’nin (AHCP) başına geçerek başlamıştır.

Elçibey Dağlık Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçılığına yol vermemek ve Azerbaycan’ın Sovyetler’den bağımsızlığını kazanması için çalışmış ve 1991’de SSCB’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın 7 Haziran 1992’de ikinci cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

“Türk Dünyası’nda Azerbaycan’ın yeri ve önemi açıktır. Bu çerçevede Azerbaycan’ın yakın tarihinde en önemli ve başat mevkinin, merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’e ait olduğu unutulamaz. Çünkü Elçibey, son nefesine kadar Türklük davasının neferi olarak çalışmış ve Azerbaycan’ın bağımsız bir ülke olarak devletler ailesinde yer edinmesine önemli katkılarda bulunmuştur.” MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın

Cephedeki yanlış uygulamalardan ve yenilgilerden ötürü cephe komutanı Suret Hüseynov’u görevden almıştır. Fakat Rusya’nın Azerbaycan’ı terk ederken silahlarını Suret Hüseynov’a vermesinden sonra, Suret Hüseynov Azerbaycan’ın 2. büyük şehri Gence’de Haziran 1993’te ayaklanma başlatmıştır.

Elçibey yardım için Haydar Aliyev’i Nahçıvan’dan Bakü’ye davet etti. Fakat Haydar Aliyev, Bakü’ye geldikten sonra Süret Hüseynov’u destekledi ve göstericilerin Bakü’ye yürümesi karşısında Elçibey halktan destek alamadı.

Millî istihbaratın verdiği bilgiyi kullanarak kendisine karşı suikastın üstünü açmış ve iç savaşa yol vermemek için Haydar Aliyev ile konuşarak uçakla doğum yeri olan Nahçıvan’ın Keleki köyüne gitmiştir. 2 hafta sonra geri dönmeye çalışmasına rağmen şahsi koruması tarafından uçağı kurşunlanmış ve Nahçıvan’dan çıkış yolu kapalı kalmıştır.

Ardından 4 yıl Keleki’nin abluka altında olması sebebiyle oradan ayrılamamış ve 4 yıl 4 aydan sonra Bakü’ye gelebilmiştir. Bu gelişmeler üzerine cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev’e devredilmiştir. Ağustos 1993’te referandum ile Elçibey’in görevi resmen geri alınmış ve Ekim ayındaki seçimlerde Haydar Aliyev %99 oyla cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Azerbaycan’daki bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden olan Ebülfez Elçibey, tam 4 yıl 4 ay sonra Bakü’ye geri dönüp, Azerbaycan muhalefetine liderlik etti. Bütün Azerbaycan Birliği’ni kurarak çalışmalarını Kuzey ile Güney Azerbaycan’ın birleşmesi üzerine yoğunlaştırdı.

Elçibey, 22 Ağustos 2000’de 62 yaşında kanser tedavisi gördüğü Ankara’da  bulunan Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) hayatını kaybetti.

2012’de Elçibey’in zehirlenerek öldürüldüğü iddiaları üzerine açılan soruşturma kapsamında mezarın açılabileceğine ilişkin basında yer alan haberlere yönelik, Azerbaycan Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, soruşturmanın devam ettiği, eğer gerek duyulursa, mahkeme kararı ile Elçibey’in mezarının açılabileceği belirtildi. Elçibey’in ailesi ise mezarın açılmasını istemediklerini belirtti.

“Siz büyük bir milletin evlatlarısınız… Azerbaycan adı bize sonradan verilmiş, hepimiz Türküz ve Türkçülüğümüzle her zaman gurur duymalıyız.’’ Elçibey


Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

101
81 , 101
Ne tür bir içerik oluşturacaksın?
Test Oluştur
Soru serileri ve onlara uygun cevaplar oluştur.
Testler (Doğru/Yanlış)
Doğru/Yanlış seçenekli test oluştur
Anket
Anket oluştur
Yazı
Destekleyici görseller ile bir yazı oluştur
Listele
İçeriğini Sıralayarak Oluştur
Video
Video paylaşım sitelerinden klipler yükle
Ses, Müzik
Ses dosyası yükle
Resim
Fotoğraf yükle