Türkopol Nedir? Bunu Öğrenenler Günümüzdeki Türkopolcüleri Hemen Tahmin Edebiliyor..

2 dakikada okuyabilirsiniz


93
97 , 93

Türkopol ; Yunancada ” Türk Oğulları “anlamına gelmektedir. Bu terim,  Bizans ve Haçlı ordusunda yer almış olan Türk süvari birliklerini (para karşılığında Bizans saflarına katılan askerleri) ifade etmek için kullanıldı.

Paralı asker statüsünde görev yapan türkopollere “Türkopolcü”adı verilen bir lider komuta ederdi ve bu atlı askerler, savaşlarda liderlerinin emirlerine göre hareket ederlerdi.

Büyük Yunan Ansiklopedisi’nde, türkopollerin Bizans ordusunda ilk olarak “Aleksios Kommenos” döneminde 1097 İznik Kuşatması sırasında yer aldıkları belirtilmektedir .

Türkopol

Türklerin savaş sanatındaki kabiliyetleri,at üzerindeki hızları ve yine at üstündeki ok atma becerileri, başta Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) olmak üzere pek çok batılı devleti etkiliyordu.

Bu sebeple başta Bizans olmak üzere, 11 yüzyılın sonlarında batıdan kutsal toprakları ele geçirmek için gelen Haçlılar da ” Türkopol ” denen birliklere kendi ordularında yer vermeye başladılar.

Haçlılar, türkopolleri ilk olarak Bizans ordusunda gördüler ve buradan esinlenerek onlara, 11. yüzyıl başlarında kendi ordularında yer vermeye başladılar.

En az 6.000 türkopole sahip olan VIII. Mihail döneminde de etkin rollerini, II.Andronikos döneminde de devam ettirmişlerdir.

Türkopollerin özelliklerini anlatan bir çizim

III.Haçlı Seferi’nde de olduğu gibi; Müslüman Türklere baskı yapmak ve onları yıpratmak için birçok kez tarihte sahne alan türkopoller, Akka’nın Haçlılar’dan kurtulmasından sonra kutsal topraklardan ayrıldılar.

Tapınak Şovalyeleri bünyesinde olanlar Kıbrıs’a, Hospitalier (Hastane) Şövalyeleri maiyetinde bulunanlar ise Rodos ve Malta’ya gittiler.

Günümüzde, Malta şövalyelerinde türkopol geleneği halen devam etmektedir. Ama bu türkopoller nesiller boyu tapınak geleneğinde yetiştikleri için Türklüklerinden eser kalmamıştır.

kaynak: Armies & Enemies of the Crusades 1096-1291 ( kitabı okumak için tıklayın )
Ülkemize gelecek olursak,

Ne yazık ki, türkopollerin bazı kalıntılarının ülkemizde varlıklarını ilk günkü heyecanları ile koruduklarını son yıllarda daha net bir şekilde görüyoruz.

İsimlerinde ve logolarında Türk ibareleri olması, her zaman Türk milletinin yanında saf tuttukları anlamına gelmediği 3,4 yüzyıldır biliniyor.

Türkiye’nin bugünlerde karşı karşı kaldığı ağır meseleleri sulandırmak ve hafifletmeye çalışmak ile, PKK/PYD’ye karşı sıfır eleştiri prensibini benimsemek arasında hiç bir fark yoktur.

Zeytin Dalı Operasyonu’nu destekliyoruz dedikten sonra fakat,ama ile devam eden cümlelerin sahipleri türkopollerin bugünkü temsilcilerinden başkaları değildir.

Geçmişte görev yapan türkopollere “Türkopolcü”adı verilen bir lider komuta ederdi ve bu kişi Roma İmparatorluğuna bağlıydı, bugünün Roma İmparatorluğu’nu ve Türkpolcü’sünü tahmin etmek
hiç de zor olmadığı gibi Bizans burçlarındaki üç hilali hatırlatmak da zor değil..

 


Dilediğiniz herhangi bir konuda  1 sayfayı geçmeyecek şekilde yazınızı yazıp bilgi@mhpsosyal.com adresimize gönderin, hemen yayınlayalım.

Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

93
97 , 93
Ne tür bir içerik oluşturacaksın?
Test Oluştur
Soru serileri ve onlara uygun cevaplar oluştur.
Testler (Doğru/Yanlış)
Doğru/Yanlış seçenekli test oluştur
Anket
Anket oluştur
Yazı
Destekleyici görseller ile bir yazı oluştur
Listele
İçeriğini Sıralayarak Oluştur
Video
Video paylaşım sitelerinden klipler yükle
Ses, Müzik
Ses dosyası yükle
Resim
Fotoğraf yükle