Deniz Depboylu, Ruh Sağlığı Yasa Teklifine ilişkin detayları anlattı.

2 dakikada okuyabilirsiniz


77
104 , 77

Genel Başkan Yardımcımız Deniz Depboylu toplumun ilgisini çeken Ruh Sağlığı Yasa teklifine ilişkin detayları anlattı. Depboylu, “Bu yasa engelleyici, önleyici hizmetlerden tedavi edilecek son noktaya kadar her alanı kapsamış durumda” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu

Toplumsal şiddet ve tahammülsüzlüğün giderek arttığını vurgulayan Depboylu, özellikle kadınlara yönelik daha fazla şiddet olduğunu söyledi. Çok sayıda kadının üzücü bir şekilde katledildiğini dile getiren Depboylu, bütün bunların çözülmesi gereken ciddi sorunlar olduğunu aktardı.

“En büyük risk psikoloji eğitimi almamış kişilerin istismarı”

İntihar oranlarına, hayvanlara karşı uygulanan şiddete, bağımlılığın 10 yaşa kadar düşmesine ve hızla artan antidepresan kullanımına değinen Depboylu, “Bütün bunlar toplumda ciddi anlamda bir desteğe ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Toplumda ruh sağlığını koruyabilmek ve mevcut sorunların üzerine gidebilmek için bu alanda hizmet verenlerin ve hizmet alanların koşullarını dikkate alarak alanı disipline etmemiz gerekiyor. Hizmet alanların profesyonel desteğe ulaşma konusunda sıkıntıları mevcut. Devlet hastanelerinde hasta yoğunluğu çok fazla, hasta yükü çok fazla. Bir iki ay sonraya randevu alabiliyorsunuz. Özel sigortalar desteklemediği için özel hastaneler bu hizmetleri vermiyor. Muayenehanelerde de terapi ücretleri çok yüksek. En büyük risk de psikoloji alanında eğitim almamış kişilerin bu alanı istismar etmesi” şeklinde konuştu.

“Yasa son noktaya kadar her alanı kapsıyor”
MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu

Teklifin yasalaşması halinde özel sağlık sigortalarının da bu kapsama alınması gerekeceğini aktaran Depboylu, ayrıca yasanın ilaç ücretlerinin ihtiyaç sahipleri tarafından ödenmemesini içerdiğini açıkladı. Sadece ilaç değil terapi hizmetlerinin de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydeden Depboylu, “Yine bu yasa engelleyici, önleyici hizmetlerden tedavi edilecek son noktaya kadar her alanı kapsamış durumda. Bu yasanın hazırlanmasında çok sayda dernek de var.

Meslek elemanları arkadaşlarımızın desteğiyle bir yasa hazırladık. Şuanda Türkiye’de yapılan bir çalışmaya göre ihtiyacı olanların sadece yüzde 14’ü profesyonel destek alabiliyor. Biz istiyoruz ki ihtiyaç duyan herkes bu desteği alabilsin” dedi.
Depboylu, bu yasanın gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğunu anımsatarak, hizmetin dört dörtlük uygulamaya başladığında gergin olayların yavaş yavaş gerilemeye başlayacağını söyledi.
İHA  Habertürk’e konuk olan Deniz Depboylu, MHP’nin Ruh Sağlığı Yasa teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin 8 Ocak tarihli MHP Grup Toplantası’nda ruh sağlığına ilişkin yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

“Türkiye Ruh Sağlığı Profili çalışmasında, ruhsal sorunu olanların yalnızca yüzde 14’ünün herhangi bir uzmana müracaat ettiği belirlenmiştir.

Çoğalan intiharlar, yaygın bir hal alan antidepresan ilaç kullanımı tehlikeli düzeydedir. Şiddet vakaları, kadın cinayetleri, eften püften meselelerdeki derin anlaşmazlıklar tehdit edici bir seviyededir.”MHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül TBMM’de yaptığı açıklamada, Türkiye’de ruh sağlığı profili çalışmasında, ruhsal sorunu olanların yalnızca yüzde 14’ünün herhangi bir uzmana başvurduğu saptanmıştır.
Ülkemizde herkesin ulaşabileceği yaygın ve nitelikli ruh sağlığı hizmetlerinin sağlanması önem arz etmektedir.” dedi.

Muhammed Levent Bülbül’ün ruh sağlığı hizmeti ile ilgili yapmış olduğu açıklama şu şekilde:


MHP Sakarya Milletvekili – MHP Grup Başkanvekili


Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

77
104 , 77

Yapılan yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne tür bir içerik oluşturacaksın?
Test Oluştur
Soru serileri ve onlara uygun cevaplar oluştur.
Testler (Doğru/Yanlış)
Doğru/Yanlış seçenekli test oluştur
Anket
Anket oluştur
Yazı
Destekleyici görseller ile bir yazı oluştur
Listele
İçeriğini Sıralayarak Oluştur
Video
Video paylaşım sitelerinden klipler yükle
Ses, Müzik
Ses dosyası yükle
Resim
Fotoğraf yükle