Erkan Akçay : İP’in kanun teklifi EYT sorununu katmerleştiren, çözümü tıkayan bir tekliftir.

1 dakikada okuyabilirsiniz


102
27 , 102

İP, meclise sunduğu kanun teklifleri üzerinden sosyal medyada yaratmaya çalıştığı algı oyunlarına ve istismara devam ediyor. Grup Başkanvekilimiz ve Manisa Milletvekilimiz Erkan Akçay konuyla ilgili TBMM Genel Kurulunda ve sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

İP’in emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki kanun teklifinin gündeme alınması görüşmelerinde konuşan  Erkan Akçay, “Bu kanun teklifi emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını katmerleştiren, çözümü tıkayan bir kanun teklifidir” dedi.

Erkan Akçay’ın açıklaması şu şekilde;
1.

2.

 

3.

4.

5.

6.


İP’in meclisi ve mağduriyetleri, kirli oyunlarına alet ettiği ilk hadise bu değildi.


MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “İP’İN KANUN TEKLİFİ EYT SORUNUNU KATMERLEŞTİREN, ÇÖZÜMÜ TIKAYAN BİR TEKLİFTİR”

MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “İP’İN KANUN TEKLİFİ EYT SORUNUNU KATMERLEŞTİREN, ÇÖZÜMÜ TIKAYAN BİR TEKLİFTİR”İP’in emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki kanun teklifinin gündeme alınması görüşmelerinde konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY “Bu kanun teklifi emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını katmerleştiren, çözümü tıkayan bir kanun teklifidir” dedi.İP grubunun İçtüzüğün 37 nci maddesine göre görüşülmesini istediği kanun teklifi TBMM’de tartışmalara sebep oldu. Gerek teknik gerekse de içerik bakımından pek çok yanlışı olan kanun teklifi hakkında MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY “çalakalem hazırlanmış, hatalarla dolu bir teklif” değerlendirmesinde bulundu.TBMM Genel Kurulunda konuşan Akçay “Kanun çıkarmak ciddi bir iştir. Çalakalem hazırlanan teklifler kaş yapayım derken göz çıkarır. İP’in kanun teklifinde önemli hatalar vardır” dedi. Akçay konuşmasına şöyle devam etti:“Birincisi, bu teklifin yasalaşıp yayınlandığı gün prim gün sayısını doldurup da yaş şartını dolduramayanlar emekli olabilmekte, ancak kanunun yürürlüğe girdiğinden 1 gün sonra prim gün şartını dolduranlar emekli olamayacaktır.İkinci olarak, başvuru için 6 aylık süre tanınması vahim bir hatadır. Vatandaş 1999’dan önce sigortalı olmakla birlikte, sigortalı olduğu tarihteki emeklilik için gereken koşulları kanun teklifinin kabulünden sonraki 181’inci günde tamamlıyorsa yine EYT mağdurunun önüne ikinci bir engel çıkartılmaktadır.Üçüncüsü, teklif yürürlükten kaldırılan mülga 4447 sayılı Kanuna atıfta bulunmaktadır. Yürürlükten kalkan bir kanuna atıfta bulunmak abesle iştigaldir.Sonuç olarak, bu kanun teklifi çalakalem hazırlanmış çözüm getirmeyen bir tekliftir. Kabul edilmesi sorunu daha kalıcı hale getirecek; ayrıca kesin çözümün de önünü kapatacaktır. EYT’nin kesin çözümü MHP’nin kanun teklifidir. MHP bütün kanun tekliflerinin, taahhütlerinin arkasındadır. Siyasi polemik ve istismarlara yol açmadan, bütçeyi yöneten iktidarla da mutlaka uzlaşma aranmalıdır. MHP kendi gündemine hâkimdir, başka partilerin gündeminin peşine takılmayız.”

MHP TBMM Grubu paylaştı: 5 Aralık 2018 Çarşamba


Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

102
27 , 102

Yapılan yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne tür bir içerik oluşturacaksın?
Test Oluştur
Soru serileri ve onlara uygun cevaplar oluştur.
Testler (Doğru/Yanlış)
Doğru/Yanlış seçenekli test oluştur
Anket
Anket oluştur
Yazı
Destekleyici görseller ile bir yazı oluştur
Listele
İçeriğini Sıralayarak Oluştur
Video
Video paylaşım sitelerinden klipler yükle
Ses, Müzik
Ses dosyası yükle
Resim
Fotoğraf yükle