Google’dan Burs Alan İlk Türk Engelli Muratcan Çiçek

3 dakikada okuyabilirsiniz


Londra’nın King’s Cross istasyonuna birkaç yüz metre uzaklıktaki Google binasının terasından manzarayı izliyor Muratcan Çiçek. Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra Google’dan da burs alan ilk engelli Türk olarak tarihe geçmişti…

BBC Türkçe’den Efe Öç’ün kendisini ziyaret ederek gerçekleştirdiği röportajda Çiçek, Google ekibine yaptığı sunum sonrası duygu ve düşüncelerini aktarıyor:

‘Engelliler için bir yazılım geliştiriyoruz’

'Engelliler için bir yazılım geliştiriyoruz'

“Bugün burada Google‘a projemizi de anlatma fırsatı bulduk. Bizi bu kadar dinleyeceklerini beklemiyordum. Engelliler için yaptığım projeleri anlattım. Engelliler için yeni bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım sayesinde fiziksel engeli ne olursa olsun, herkes bilgisayar ve cep telefonu kullanabilecek. Eylül ayında bunu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Google‘la da bu konuda iletişimde kalmak için anlaştık.”

Muratcan kendini engellilerin yaşam kalitelerini artırmak için teknolojik çözümler üretmeye adadı

Muratcan kendini engellilerin yaşam kalitelerini artırmak için teknolojik çözümler üretmeye adadı

24 yaşındaki Muratcan, doğum sırasında geçirdiği beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşıyor. Ama hareketlerini sınırlayan engeli, yaşamını sınırlamayı başarmış değil.Muratcan hayatını fiziksel engellilerin yaşam kalitelerini artırmak için teknolojik çözümler üretmeye adamış durumda. Bunun için de 2000 yılında Türkiye’de kurulan ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy) ile birlikte çalışıyor:

‘Sadece kendim için değil başkaları için de bir şeyler yapabilmeyi umdum’

'Sadece kendim için değil başkaları için de bir şeyler yapabilmeyi umdum'

“Bu yalnızca benim hikayem de değil. Annem de hep yanımdaydı. YGA da hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım…Buraya evet beni davet ettiler ama bu aslında çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı. Bugün burada yaklaşık 20 engelli öğrenci ve 20 farklı hikaye vardı. Bazıları dünyanın en iyi okullarında okuyor. Yani aslında kim olursak olalım engellilerin kolay bir hayatı var diyemeyiz. Ama önemli olan bu engeli bir moral bozukluğuna dönüştürmemek. Ben de çok hayal kırıklıkları yaşadım. Kendimi yorgun hissettim ama devam ettim. Bir yerden umut kesildiği zaman başka yerden denedim. Bugüne şükrettim ama yarın daha güzel olacak. Hep daha ilerisi için uğraştım. Sadece kendim için değil başkaları için de bir şeyler yapabilmeyi umdum.”

Nilgün Çiçek, oğlunun yurt dışı eğitimleri için ehliyet aldı ve İngilizce öğrenmeye başladı ?

Nilgün Çiçek, oğlunun yurt dışı eğitimleri için ehliyet aldı ve İngilizce öğrenmeye başladı ?

Her zaman Muratcan’ın yanında olan annesi bu serüveninde de kendisinin en büyük destekçisi konumunda…Muratcan Çiçek’in hayatında annesinin rolü de çok fazla. Nilgün Çiçek, oğlu engeli nedeniyle okula kabul edilmediği yıllarda ona temel eğitimleri veren kişiydi. Murat’ın Amerika’nın California eyaletinde yapacağı doktora sırasında da birlikte olacaklar.

‘Eğer pes etmezseniz her şey daha iyi olacaktır’

'Eğer pes etmezseniz her şey daha iyi olacaktır'

“Bugün benim burada olmam Türkiye’deki herhangi bir bireyin de böyle başarıları yapabilecek olmasını kanıt. Umarım diğer arkadaşlar da benim hikayem sonrası umutlanarak daha fazlasını başaracaklar” diyor Muratcan ve ekliyor: Birileri kendini orada yalnız hissediyor olabilir ama bu yalnızca o an için geçerli. Eğer pes etmezseniz her şey daha iyi olacaktır.”

Biz de Muratcan’a Google serüveninde başarılar diliyor, tüm güzel projelerinin hayata geçmesini dört gözle bekliyoruz ?

Biz de Muratcan'a Google serüveninde başarılar diliyor, tüm güzel projelerinin hayata geçmesini dört gözle bekliyoruz ?


Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

Yapılan yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne tür bir içerik oluşturacaksın?
Test Oluştur
Soru serileri ve onlara uygun cevaplar oluştur.
Testler (Doğru/Yanlış)
Doğru/Yanlış seçenekli test oluştur
Anket
Anket oluştur
Yazı
Destekleyici görseller ile bir yazı oluştur
Listele
İçeriğini Sıralayarak Oluştur
Video
Video paylaşım sitelerinden klipler yükle
Ses, Müzik
Ses dosyası yükle
Resim
Fotoğraf yükle